Paraskupině SILVER A, jejímiž členy byli nadporučík Alfréd Bartoš, rotmistr Josef Valčík a svobodník Jiří Potuček, se podařilo na Pardubicku vytvořit rozsáhlou a účinnou síť spolupracovníků, kteří pomáhali parašutistům získávat informace, které byly v depeších odesílány do Londýna přes radiostanici Libuše. Tu obsluhoval radista Jiří Potůček. Po smrti Josefa Valčíka a Alfréda Bartoše zůstal Jiří Potůček posledním žijícím členem SILVER A. Kvůli udání parašutisty Karla Čurdy se rozeběhla rozsáhlá zatýkací akce i na Pardubicku, stopy vedly i k Potůčkovi.
Po náročném a vysilujícím útěku usnul v lesíku u Rosic. Nakonec jej 2. července 1942 spícího a zcela nalezl četnický strážsmist Karel Půlpán a policejní inspektor František Hoznauer. Při vstávání byl četníkem Půlpánem zastřelen.
V polovině července jsme se zůčastnili akce pořádané obecním úřadem v Břasích, věnované památce parašutisty Jiřího Potůčka-Tolara, který v Břasích v mládí vyrůstal. Letošní 70. výročí Potůčkovi smrti bylo vzpomenuto s úctou. Naše sdružení zajistilo čestnou stráž u pomníku parašutisty během pietního aktu, a pro návštěvníky jsme připravili v budově kulturního střediska v blízkém Stupně výstavu artefaktů spojených s československou zahraniční armádou na půdě Velké Británie a životem v Protektorátu Čechy a Morava. K tomu jsme poskytovali výklady. Kromě naší výstavy byla akce doplněna také putovní výstavou "Někomu život, někomu smrt".
Akce se nám velice líbila, pietní akt byl krátký a jasný, bez nějakých zbytečností. V našich řadách bylo plno legrace, a to také díky našemu Tomáši, který si užíval své premiéry v britské uniformě. Podpora ze strany obce Břasy byla výborná, a těšíme se na další spolupráci.
Při odjezdu jsme sami ještě položili vlastní květiny a uctili památku Jiřího Potůčka.