Home »  Články »  Uniformy »  Vojín 8. praporu Druham Light Infantry - B.E.F., Francie 1940

Vojín 8. praporu Druham Light Infantry - B.E.F., Francie 1940

Autor: Daniel Musil

Koncem ledna 1940 se 8. prapor Durhamské lehké pěchoty přeplavil přes Kanál do Francie, a tak započalo jeho nasazení v rámci britského expedičního sboru.

 

Po přistání v Cherbourg se prapor vydal vlakem přes Carentan, Bayeux a Caen do městečka St. Remy du Plain. Nikdo z vojáků netušil, že tuto cestu někteří absolvují ještě jednou v roce 1944, tentokrát za úplně jiných okolností.

Prapor vystřídal do dubna 1940 několik destinací, uplynulé tři měsíce byly využity především k výcviku celého praporu a budování obranných postavení. Tyto první měsíce strávené ve Francii byly pro muže z 8. praporu zřejmě nejšťastnější za celou válku. Francouzi byli pohostinní, zásobování velmi dobré a mužstvo se vsázelo, která rota rychleji vybuduje svůj úsek obranných postavení. V mužstvu byl velký počet dělníků a horníků, jelikož v okolí Durhamu byl velký počet dolů a továren.

Ovšem tento idylický čas netrval věčně. 10. května byla „podivná válka“ přerušena přechodem německých pozemních a vzdušných sil přes hranice Holandska, Belgie a Lucemburska.

8. prapor D. L. I. se dostal do prvního střetu s nepřítelem u města Maroeuil 21. května 1940. A následně svedl tuhé boje s nepřítelem v oblasti kolem Arrasu, Grammontu, Lille, Roubaix, Steenvoorde a Ypres. Po stažení z Yper se 8. prapor přemístil na pláže k Dunkerque. Na plážích a v průběhu stahování museli muži z moto praporu zničit všechna vozidla, včetně pásových bren carrierů. Rozkaz zněl, že vozidla nesmí být zapalována a vyhazována do vzduchu pomocí náloží, ale musel být zadřen motor a zničen karburátor. Velení nechtělo, aby značné množství hořících vozidel mělo negativní dopad na morálku mužstva.

Na plážích u Dunkerque 1. června 1940 mohla celá 151. brigáda 50. divize, do které náležel i 8. prapor D. L. I. poprvé v klidu vydechnout. Všichni muži byli vyčerpaní. Pak přišel rozkaz k nalodění.

Krátce před úsvitem 2. června 1940 dorazil do anglického Doveru torpédoborec, který vezl na palubě 8. prapor Durhamské lehké pěchoty.

Prapor utrpěl během tažení těžké ztráty. Rota C byla obklíčena a přestala fakticky existovat. Mnoho mužů z této roty bylo zajato nebo zabito, pouze dva uprchli. Do zajetí padlo i několik důstojníků z jiných rot. Roty A a D ztratily přes 100 mužů.


 

Výstroj vojína 8. praporu Druham Light Infantry - B.E.F., France 1940


Popis:

 

1)      Ocelová helma Mk.I*

Helma používaná britskou armádou do roku 1940. Tento starší typ byl vylepšen o pružinový podbradník a lepší vnitřní výztuhu. Tento model byl nahrazen helmou Mk. II.

 

2)      Battledress serge, blůza

Distribuována vojsku od roku 1939, kdy nahradil dlouhá saka. Blůza má kryté knoflíky a nepodšitý límec.

 

3)      Brašna na plynovou masku Mk. VII

Na rozdíl od typu Mk. VI, který byl v roce 1940 nejvíce rozšířen, nemá tato brašna odnímatelný popruh a má pouze jedno zavírání. Brašna obsahuje masku s chobotem a filtrem, čistění, přípravek proti zamlžování očnic, odmořovací masti a protiplynové brýle.

 

4)      Battledress serge, kalhoty

Kalhoty s vysokým pasem. Malá kapsa na stehně byla určena na obvaz. Celkem měly tyto kalhoty pět kapes. Ke kalhotám se blůza připínala pomocí tří knoflíků.

 

5)      Spinky P37

Krátké plátěné kamaše na dva řemínky, které zabraňují vnikání nečistot do bot. Opatřeny nátěrem blanca KG – 97, hráškové barvy.

 

6)      Ammo boots

Boty z černé kůže s koženou podrážkou pobitou cvočky, špička a pata je opatřena podkůvkami.

 

7)      Puška Lee Enfield (SMLE) No. 1 Mk. III

Opakovací puška se zásobníkem na 10 nábojů ráže .303 british, tuto robustní a spolehlivou pušku používala britská armáda v první polovině druhé světové války.

 

8)      Výstroj P37

Nově zavedená plátěná výstroj obsahovala 2x sumky na munici, opasek, 2x popruhy X, závěsník na bajonet, malá polní, 2x popruhy L. Vše opatřeno nátěrem blanca pro delší životnost a maskování.

 

 

 

 


 

Popis:

 

1)      Protiplynnová pláštěnka

Pláštěnka byla vyrobena z nepromokavého plátna. Existovala zelená, ale i maskovaná verze s hnědými skvrnami. Byla uzpůsobena tak, aby se dala obléci přes celou výstroj včetně malé polní na zádech. V poli byla vojáky prakticky používána jako ochrana před deštěm.

 

2)      Malá polní P37

Batoh obsahoval jídelní misky, svetr, washroll, šitíčko, druhou polní láhev a další věci, které voják denně potřeboval. Pod zavíráním je umístěno pončo proti dešti, které zároveň i zamezuje navlhnutí předmětu uvnitř batohu.

 

3)      Polní láhev v křížovém závěsníku P37

Dvoupintová (cca 1 litr) smaltovaná polní láhev opatřena filcovým obalem.

 

4)      Polní lopatka P39

Tato lopatka nahradila dvoudílné polní kopání P08. Během tažení Francií v roce 1940 se však ukázalo, že to nebyl krok správným směrem a lopatka P39 byla stažena kvůli stížnostem vojáků. Vojsko bylo opět vybaveno násadou a krumpáčkem v novém závěsníku.

 

5)      Bajonet P07

       Bajonet k pušce Lee Enfield má čepel dlouhou úctyhodných 43 cm.      

 

 

 


 

Vojín vyhlíží německé hloubkové bombardéry.


 

Chvilka oddechu.


 

Bajonety nasadit!


 

Použití lopatky P39 v praxi.


 

Čaj a dýmka.


 

Palebná pozice.


 

 

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

18.05.2024

Proběhla aktualizace fotogalerie s fotkami ze dvou velmi zajímavých akcí  

Napadení FB stránky

25.04.2024

Po napadení webu z dřívějších měsíců, přichází další rána ve formě napadení fb stránky. Stránku se snažíme získat zpět. Než se nám to podaří můžete sledovat naše nejnovější fotky a akce na naší instagramové stránce 

Aktualizace fotogalerie

22.02.2024

Fotogalerie byla aktualizováná o akce z podzimu 2023 a zimy 2023/2024