Home »  Články »  Uniformy »  Britský armádní odstřelovač 1944

Britský armádní odstřelovač 1944

Autor: Daniel Musil

Jedna z možných podob britského armádního odstřelovače během působení v severozápadní Evropě v roce 1944.


Průvodní text:

Práce armádního odstřelovače není snadná. Jde především o dlouhém čekání na určený cíl a pak pár vteřin, kdy se rozhodne, zda odstřelovač splnil svůj zadaný úkol.

Britská armáda měla své specializované ostrostřelce již v zákopech první světové války, ale teprve za druhé světové války se odstřelovačům začalo dostávat speciálního vybavení a především maskovacích převlečníků, které byly pro jejich práci tolik potřebné.

Britský odstřelovač nepůsobil pouze jako elitní střelec, ale jeho úkolem bylo hlavně pozorování a průzkum oblasti před vlastními liniemi. Musel pomocí dalekohledu nebo teleskopu rozlišovat nepřátelské vojáky na důstojníky a obyčejné vojáky, nacházet si vhodné pozice pro střelbu a předvídat svůj další postup. Trpělivost je základní vlastnost pro dobrého odstřelovače. Ať již sám, nebo se svým pozorovatelem byl odstřelovač vystaven hodinám dlouhého čekání v nepřízni počasí a pak musel vystihnout ten správný okamžik pro střelbu, ideálně během dělostřelecké či minometné střelby, aby jeho pozice nebyla prozrazena.

Výstroj odstřelovače musela být lehká, aby se voják mohl pohybovat neslyšně. Musela obsahovat maskovací prvky například maskovací převlečníky nebo obleky ze sítí a jutoviny, které si vytvářeli sami odstřelovači. Velmi důležité byly také optické pomůcky, které odstřelovači využívali. Pro pozorování na kratší vzdálenosti byl ideální klasický armádní dalekohled, pro delší vzdálenosti se lépe hodil teleskop, který byl primárně určen pro odstřelovačova pozorovatele. Samozřejmě základem úspěchu byla vyladěná optika přímo na zastřílené zbrani.

V britské armádě za druhé světové války byla nejrozšířenější puška Lee Enfield No. 4 Mk. I (T), na kterou se montovala optika No. 32. Tyto pušky se modifikovaly z klasických pušek Lee Enfield No. 4 Mk. I a Lee Enfield No. 4 Mk. I*, které prošly testy s nejlepšími výsledky, byly speciálně upraveny pro potřeby odstřelovače. Byla přidána dřevěná lícnice, speciální mířidla, která umožnila montáž optiky, a klasický britský plátěný popruh byl nahrazen americkým koženým popruhem typu M1907, který nabízel rychlejší a lepší manipulaci.

Ani sebelepší vybavení nezaručuje odstřelovači úspěch. Nejdůležitější proto zůstávají jeho schopnosti – mimořádná trpělivost, odolnost vůči psychickému vypětí, vynikající střelecký um, fyzická zdatnost a v neposlední řadě značné matematické a orientační schopnosti.


 


Popis postavy:

1) Maskovací šátek
Univerzální pomůcka každého odstřelovače. Tento šátek se mohl nosit na mnoho způsobů.

2) Denison Smock (1st Pattern)
Maskovací převlečník britské armády byl vyvinut majorem Denisonem, který se inspiroval převlečníky německé armády. Denison smock byl nejvíce rozšířen u výsadkových jednotek. První vzor má vlněné náplety na rukávech, čtyři kapsy venkovní a dvě vnitřní. Denison smock se přetahuje přes hlavu, jelikož zip končí v polovině převlečníku.

3) Dalekohled 6 x 30 No. 2
Standardní dalekohled britské armády od firmy Kershaw.

4) Výstroj P37
Výstroj, kterou má na sobě vyobrazený voják se skládá z opasku P37 a nosných popruhů stejného vzoru. Dále je vybaven pouzdrem na revolver a sumkou na náboje do něj. Na pravém boku má sumku na kompas a v bajonetovém závěsníku F-S dýku, která sloužila i jako nástroj k lokalizaci min při plížení. Příslušenství k odstřelovací pušce a další osobní věci má v malé polní, kterou má zavěšenou na levém boku.

5) Battledress P40 Austerity Pattern
Britská vlněná polní uniforma třetího typu, tzv. úsporný vzor. Na tomto vzoru již jsou použity plastové knoflíky, které nejsou kryty látkou. Kalhoty mají na pravém stehně kapsu na obvaz a nožík a na levém stehně velkou kapsu například na mapu.

6) Spinky P37
Plátěné kamaše, které nohu vojáka lépe fixují a zabraňují, aby kalhoty volně plandaly a drobné kamení se nedostávalo do bot.

7) Ammo Boots
Kožené kotníkové boty z hladké kůže. Podrážka je taktéž kožená a pobitá kovovými cvočky, pata i špička jsou vyztuženy kovovými podkovami. Odstřelovači často používali jako návleky přes boty jutové pytle, které tlumily hluk a nedělaly v měkké půdě stopy.



Popis vybavení:

1) Odstřelovací puška Lee Enfield No. 4 Mk. I (T)
Odstřelovací pušky britské armády byly vyráběny úpravou standardních typů pušek - Lee Enfield No. 4 Mk. I a Lee Enfield No. 4 Mk. I*. Tyto zbraně modifikovala firma Holland & Holland. Každá odzkoušená puška dostala přidělenou svou optiku a puška i optika byly sčíslovány. Pro tyto pušky se používala optika No. 32, která byla odnímatelná. Střelec tedy mohl pušku používat i bez optiky s klasickými mířidly. Britští odstřelovači na svých puškách používali americký kožený popruh M1907, který umožňoval lepší míření, rychlejší povolování a utahování. Zbraň byla také opatřena dřevěnou lícnicí. Zbraň pojme deset nábojů.

2) Náboje puškové .303
Náboje do odstřelovací pušky Lee Enfield v ráži .303. Nabíjení do pušky bez optiky mohlo být prováděno pomocí rámečků. S optikou se musely náboje nabíjet po jednom nebo výměnou celého zásobníku.

3) Revolver Webley Mk. IV .38
Služební revolver pojme šest nábojů ráže .38, pro rychlejší přebíjení má zabudovaný vyhazovač prázdných nábojnic. Náboje byly dodávány v malých papírových krabičkách.

4) Obal na mapy No. 2 Mk. I
Mapník, který sloužil k uchovávání důležitých map i informací o úkolu. Součástí byla tvrdá podložka, na které se dalo psát, a přihrádky na tužky.

5) Kompas Mk. I
Odstřelovač dle kompasu zjišťoval směr, ale také mohl odhadnout, ze kterého směru má očekávat vítr nebo jak se bude pohybovat světlo.

6) Dalekohled 6 x 30 No. 2
Standardní dalekohled britské armády od firmy Kershaw.

7) Emergency ration
Tato nouzová dávka jídla obsahovala vysokoenergetickou čokoládu, která dodala potřebnou energii, když nebylo žádné jiné jídlo.

8) Baterka
Ideální pro čtení map v noci. Obsahuje tři barevné filtry.

9) Nůžky na drát
Vhodný pomocník pro odstřelovače, který hledá výhodné střelecké postavení za ostnatým drátem.

10) Optika No. 32 a klíč k úpravě záměrného kříže
Klíč sloužil k úpravě záměrného kříže (vertikální i horizontální). Vše bylo uloženo v kovové krabici, kde byla optika zafixována, aby se nepoškodila při transportu. Později kovovou krabici nahradila plátěná sumka.

11) Granát No. 69
Útočný granát No. 69 měl relativně malý smrtící účinek, proto se používal hlavně pro boj do zástavby, kde působil především jako ochromující granát pro vstup do domů nebo místností. Odstřelovači mohl pomoci k útěku odvedením pozornosti a zmatením nepřítele.

12) Maskovací šátek
Univerzální pomůcka každého odstřelovače. Tento šátek se mohl nosit na mnoho způsobů.

13) Teleskop Mk. IIS pro průzkumníky
Teleskop byl určený především průzkumníkům a asistentům odstřelovačů. Měl 22x velké zvětšení a zabudovanou sluneční clonu, která se mohla v případě potřeby vyklopit. Uložen byl v tvrdém koženém pouzdře a mohl být upnut na trojnožku. 


Autor: Daniel Musil
Foto: Blanka Chocová
Figurant: Daniel Musil 


 

 

Aktuality

Aktualizace fotogalerie

18.05.2024

Proběhla aktualizace fotogalerie s fotkami ze dvou velmi zajímavých akcí  

Napadení FB stránky

25.04.2024

Po napadení webu z dřívějších měsíců, přichází další rána ve formě napadení fb stránky. Stránku se snažíme získat zpět. Než se nám to podaří můžete sledovat naše nejnovější fotky a akce na naší instagramové stránce 

Aktualizace fotogalerie

22.02.2024

Fotogalerie byla aktualizováná o akce z podzimu 2023 a zimy 2023/2024